Üst Düzey Saatler Için Malzeme Seçimi, En Iyi Replika Saat Sitesi

Modern mekanik dalış saatlerinin yaratıcısı BLANCPAIN, kırmızı altın ve titanyum alaşımlı modellerdeki en yeni 42 mm otomatik dalış saati ile Fifty Fathoms serisine yeni bir canlılık kazandırdı. Klasik Elli Fathoms ailesinin başyapıtlarını zenginleştirmeye devam ediyor. Titanyum alaşımlı saat, hafiflik ve güç arasında akıllıca bir denge sağlayan 23. sınıf titanyum alaşımını kullanıyor.

  1. sınıf titanyum alaşımı: süper hafif, süper güçlü, süper hipoalerjenik

Blancpain’in Habillage atölyesindeki (Blancpain’in kasa yapımı atölyesi) saat yapımı sürecinde, titanyumla uğraşırken sabır ve nezaket ilk kurallardır. Bu kural ihlal edilirse, titanyum olağanüstü yüksek mukavemete ve mükemmel dayanıklılığa sahip olmasına rağmen, işlem sırasında saniyeden çok kısa bir sürede patlayabilir ve alev alabilir.

Titanyum yumuşak çelikten daha sağlamdır ancak %45 daha hafiftir. Ayrıca titanyum olağanüstü korozyon direncine sahiptir. Tuzlu suya dayanıklıdır ve parlak gümüş rengini uzun süre korur. Son olarak titanyum, ciltle temas eden uygulamalar için gerekli olan alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Yüksek mukavemet, hafiflik, korozyon direnci, aşırı tokluk ve aşınma direncinin bir kombinasyonunu isteyenler için tercih edilen malzeme titanyumdur. Kısacası bir spor saat için gereken tüm özellik ve avantajlara sahiptir.

Saat kasaları ve bilezikleri yapmak için titanyum kullanmak ve bunu saatin dış kısımlarına uygulamak ilgi çekici bir kullanım örneği olsa da Blancpain’in ilk titanyum uygulaması saatin iç kısmını yapmaktı. Hareket parçaları. 2006 yılında Blancpain’in ilk yeni nesil makinesi olan 13R0 sekiz günlük güç rezervli manuel kurmalı makine piyasaya sürüldü. Marka o dönemde denge çarkını oluşturmak için titanyumu seçmişti. Titanyumun hafifliği enerji tüketimini azaltarak saatin uzun güç rezervi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. En iyi replika saat sitesi.

O halde saat yapımında titanyum kullanmanın ikinci adımını oluşturmanın zamanı geldi: titanyum kasa ve bilezik. Ancak titanyum saat üretmek, bileşenleri saf titanyumdan yapmaktan daha fazlasını gerektirir. Saf titanyum, saat yapımı için ideal bir malzeme değildir. Bunun yerine, az miktarda alüminyum (%6) ve vanadyum (%4) eklenerek özellikleri arttırılır. Bu alaşıma genellikle 5. derece titanyum alaşımı denir. Bazı kişiler, yapay eklemler gibi tıbbi cihazlar için iyi bir seçim olduğundan, 5. sınıf titanyum alaşımına “tıbbi sınıf” titanyum alaşımı da derler. 5. Sınıf titanyum alaşımları standardının ötesinde, 23. Sınıf titanyum alaşımları veya son derece küçük interstisyel titanyum alaşımları (“ELI”) adı verilen bir varyant da vardır. Saflık açısından 5. derece titanyumdan farklıdır: 23. derece titanyum, oksijen içeriğinin azalması nedeniyle daha saftır. 23. sınıf titanyum alaşımının standartlarını karşılamak için alaşımdaki oksijen içeriğinin %0,13’ü geçmemesi gerekir. Oksijen içeriğinin azaltılması metalin tokluğunu arttırır. 23. sınıf titanyum alaşımı, mükemmel mukavemeti, hafifliği, korozyon direnci ve tokluğu nedeniyle tercih edilen bir malzeme haline geldi.

Blancpain’in son yıllarda piyasaya sürülen sekiz saat için 23. derece titanyum kullanmasına yol açan da bu performans artışıdır; bu saatlerin tümü markanın spor serisindendir; iki adet Air Command kronografı (iki farklı boyutta mevcuttur) İsteğe bağlı, biri 42,5 kasa çapına sahiptir mm ve kasa çapı 36 mm olan diğeri), üç adet Fifty Fathoms Bathyscaphe saat (sırasıyla: tam takvimli ay evresi saati, saat ve Otomatik kurmalı saat), bir Fifty Fathoms serisi Tourbillon saat, bir Fifty Fathoms serisi Coelacanth teknolojisi Gombessa saat ve en yeni 2024 Fifty Fathoms serisi klasik saat 42mm çapında 5010 titanyum alaşımlı model.

Titanyumun birçok avantajı vardır ancak saat kasaları veya bilezikler için de maliyetlidir. Nihai üründe onu bu kadar çekici kılan sertlik ve tokluk gibi özellikler, işlenmesini ve cilalanmasını çelik veya altına göre daha zor hale getirir. Titanyum saat kasaları üreten Blancpain fabrikası, diğer metal saat kasalarını/bileziklerini üreten atölyeyle aynı olmasına rağmen, titanyum üretmek için kullanılan işlemler ve araçlar farklıdır. Titanyum saat kasalarının üretim sürecine göre, saat ustaları önce kasanın kaba şeklini kesip yüksek sıcaklıklarda titanyum plakadan çıkarırlar; bu plakanın kalınlığı kasanın son kalınlığına göre belirlenir. Bu süreç, çelik veya altın saat kasası oluşturmanın ilk adımlarından önemli ölçüde farklıdır. Paslanmaz çelik ve altın parçaların üretimi, düşük sıcaklıklarda damgalama gibi eski yöntemleri izleyecektir. Yüksek sıcaklıkta damgalamanın işlem ayrıntıları kesinlikle gizli endüstriyel sırlardır ve parametrelere yönelik gereksinimler katıdır: sıcaklık, hava, soğutma süresi ve damgalama araçlarının tümü hayati bir rol oynar. Genel olarak konuşursak, titanyum plakaların birden çok kez işlenmesi gerekir. Titanyum metali belirli hava koşullarında her ısıtıldığında soğutulmalıdır. Metalurjistler, malzemenin temperlendiği bu tekniğe tavlama diyorlar. Bu işlemler tamamlandıktan sonra nihai ürün, kulpların takıldığı kabaca şekillendirilmiş bir saat kasasıdır.

Titanyumun işlenmesi: benzersiz ve zorlu

Daha sonra titanyum kasa arka kısmına ve çerçeveye çeşitli işlemler uygulanması gerekiyor. Bu işlemler, uzun bir titanyum çubuğun çeşitli parçalara işlenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, işleme kalitesinin sağlanması için ısıtma ve soğutma gereksinimlerinin hala korunması gerekmektedir. Tavlama işlemi atlanırsa parçalar deformasyon riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Sonraki süreçte Blancpain Habillage atölyesinin üstün becerilere yönelik gereksinimleri kesme/tavlama işlemine benzer. Saat kasasının işlenmesinin ilk aşamasına turnuva (dairesel kesim) adı verilir. Şekli kesilecek orijinalin özel kasasına göre belirlenen, bir tür “burin à plakette” (teknik olarak “burin à plakette” olarak da bilinir) olarak da düşünülebilecek dönen bir kesme kafası, karşı tarafa doğru bastırılır. saatin yüzeyi. Kabuğun üzerindeki aletin ters çevrilmesi muhtemelen yüz yıldan fazla bir süre önce kullanılan çekirdek-kabuk işleme yöntemine benzer. Bu süreçteki ilk adım, kasa gövdesinin iç çapını oluşturmaktır ve bu, sonraki adımlar için de referans standart olacaktır. Aynı şekilde paslanmaz çelik veya altın saat kasasının tornalama işlemine de oldukça benzemektedir. Ancak titanyumun kendine has gereksinimleri vardır. Birincisi kesici takımın soğutulmasıdır. Saat ustaları diğer malzemeleri tornalarken yağ bulamaçları kullanır, ancak kesici takımlar çok fazla ısı ürettiğinden bu yöntem titanyum için önerilmez.
Bu nedenle saat ustaları titanyum için su bazlı emülsiyonları tercih ediyor. Buna rağmen titanyumun yanması ve patlaması riski hala mevcuttur. Titanyumun işlenmesi için özel olarak tasarlanan takımlar bu nedenle yüksek performanslı alev algılama ve söndürme güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Bu sistemler yangınları önlemek için sadece bir saniye içerisinde hızlı bir şekilde devreye girebilmektedir.

Pek çok işleme adımı saat kasasının tasarım ayrıntılarıyla belirlenir; bunların her biri kasa gövdesinin belirli bir orijinal parçasıyla ilgilidir ve benzersiz şekilli bir kesme iş parçası gerektirir. Süreçteki her adım, her Blancpain saati için ve daha da önemlisi dalış saatleri için (Fifty Fathoms serisi saatler ve Fifty Fathoms Deep gibi) geçerli olan katı tolerans standartlarına uygun olmalıdır. Suya dalabilen Bathyscaphe saatleri için gereken yüksek derecede suya dayanıklılık ). Kasa arkasını, çerçeveyi ve contaları doğru şekilde takmanın anahtarı son derece yüksek doğruluk sağlamaktır.

Bundan sonra tamamlamanız gereken başka adımlar var. Önemli bir adım, taç ve kayışı bağlayan çıkıntılar için gerekli olan delme işlemidir. Blancpain Air Command Chronograph’ın iki kronograf düğmesi için ek delikleri vardır. Delme, “réalization des logements par fraisage” (delerek zıvana oluşturma) olarak bilinir ve tornalamaya benzer hassasiyet gerektirir. Bu işlemi gerçekleştirirken ani yangın veya patlamayı önlemek için aynı önlemlere ve olağanüstü önlemlere ihtiyaç vardır.

Yetenekli ustalar her zaman cilalama yapar.

Tornalama ve frezeleme gibi birden fazla işlemin tamamlanmasının ardından sıra ince taşlamaya, metal oymaya ve cilalamaya gelir. Saf el yapımı saat işçiliğinin klasik bir örneği, kulaklar ile kasa gövdesi arasında mükemmel, basit bağlantı noktaları oluşturmak için klasik öğütülmüş taşların kullanılmasıdır. Kulpların dışarıda ve içeride sınırları olduğundan, kasanın içinde ve dışında yapılması gereken tüm işler bunlardır. Saat ustasının bağlantı noktalarında temiz çizgiler oluşturmak için sadece freze taşı kullanması gerekmiyor, aynı zamanda kulakların iç yüzeyinde düz, düz bir profil korumaya da dikkat etmesi gerekiyor. Freze taşı, saatçilik geleneğini anımsatan, dönen bir bileme taşından oluşan bir bileme aletidir. Saat ustaları için kulaklar ile kasanın kavisli yüzeyi arasında net ve belirgin bir bağlantı noktasını başarılı bir şekilde oluşturmak oldukça zaman alıcı ve zahmetli bir iştir. Kasa ile kulaklar arasındaki bağlantı noktalarının titizlikle frezelenmesi tamamlandıktan sonra, elle işlemenin birkaç ek adımı daha gerçekleştirilir. Daha sonra, çıkıntılar ile kasa arasında hassas bir şekilde frezelenmiş çizgilerin hasar görmesini önlemek için elle titizlikle yapılması gereken bir işlem olan cilalama gelir.

Parlatma, özellikle karmaşık şekiller ve dokular gerektiren işlemler her zaman yetenekli ustaların sorumluluğunda olmuştur. Bu Fifty Fathoms titanyum modelinin kasa yüzeyinin tamamı fırçalanmıştır. Parlatıcı için zorluk, fırçalanmış yüzeydeki filamentlerin yoğunluk ve çizgi yönünde tutarlı kalmasını sağlamaktır. Kulplar ile kasa arasındaki bağlantıyı çizerken zanaatkarların çok yetenekli becerilere sahip olması gerekir. Çizim süreci önceden frezelenmiş hassas, farklı bağlantı noktalarına dokunmamalı veya bunlara müdahale etmemelidir.

Blancpain’in iki yeni Air Command titanyum saati, şüphesiz saat ustalarının becerilerinin bir başka testidir. Her iki saatte de boynuzların üst yüzeyinde cila ve fırçalama işlemleri bulunuyor. İki taşlama işlemi arasındaki sınır çizgisi işaretlenmeli ve uygun şekilde konumlandırılmalıdır. Bu ancak bir alanın üzerine koruyucu plastik film yerleştirilip diğer alanın zımparalanmasıyla sağlanabilir.

Döner çerçeveyi ve kasa arkasını oluştururken ek adımlar gereklidir. Dönen çerçeve, dalış ve havacılık saatlerinin önde gelen teknik özelliklerinden biridir. Çerçevenin dönüşünü kolaylaştırmak için bazı kabartmalı desenler tutma yerinin tasarımın ayrılmaz bir parçası haline gelmesine yardımcı olur. Tüm çerçeveler, çerçeve zaman ölçekleriyle süslenmiş bir iç halka ile kaplandığından, bu kabartmalı desen çerçevenin dış tarafında oluşturulmalıdır (örneğin, Fifty Fathoms Bathyscaphe saati ve Air Command saati seramik iç halkalar kullanır, Fifty Fathoms serisi Tourbillon saatler kavisli bir safir cam iç halka kullanır), bu da iç halkanın yerleştirilmesi için çerçeve üzerinde bir oyuk açılmasını gerektirir. Zanaatkarlar çerçevenin içinde oyuklar oluşturmak için döndürme yöntemlerini kullanacak. Bu işleme sürecinin toleransları çok hassas bir şekilde kontrol edilmelidir çünkü seramik iç halka veya safir cam iç halka ve metal oluk sıkı ve mükemmel bir şekilde oturmalıdır. Son olarak, bir dalış saatinin çerçevesinin arka tarafında, çerçevenin tek yönlü dönüş sisteminin bir parçasını oluşturan mükemmel, hassas şekilde konumlandırılmış küçük mandal dişleri bulunur. Bu cırcır dişleri çerçeveye damgalanmıştır.

Blancpain ayrıca Fifty Fathoms serisindeki 23 dereceli titanyum alaşımlı saatlerin tamamını aynı malzemeden yapılmış bileziklerle donatıyor. Tasarım stili Blancpain’in 1990’larda yaygın olarak kullandığı ikonik stildir. Saat meraklıları, zarif tasarımı ve bilekteki rahatlığıyla dünyaca ünlü klasik Blancpain 71 paslanmaz çelik bileziğin imza niteliğindeki özelliklerini hemen tanıyacaklar.