Zarif Ve Büyüleyici, Sofistike Malzemeler, Replikalar Izle

1864 yılında Ferdinand Adolph Lange, markanın cep saatlerine ilk kez 3/4 kontrplağı ekledi. O tarihten bu yana bu girişim, A. Lange & Söhne saatlerinin ikonik bir unsuru haline geldi. 3/4 kontrplağın bir kısmı, 1823’te Sakson saat yapımcılığı endüstrisi tarafından tanıtılan bir alaşım olan işlenmemiş Alman gümüşünden yapılmıştır. 1990 yılında Lange saat fabrikasının yeniden geliştirilmesinden bu yana, markanın saatlerinin kontrplak, köprü ve denge kontrplakları kullanılmıştır. Alman gümüşünden yapılmıştır. Bu, insanların bu malzemenin benzersiz öne çıkan özelliklerinin neler olduğunu merak etmesine neden oluyor. Adı nereden geliyor?

Lange saatlerin kasaları farklı değerli metallerden yapılmıştır ve 2019’dan beri paslanmaz çelik kasa stilleri eklenmiştir. Bu saatlerin ortak bir yanı vardır: iç çerçeveleri Alman gümüşünden yapılmıştır. Bu çerçeve, alt plaka, 3/4 kontrplak, denge musluğu ve kaçış tekerleği musluğu da dahil olmak üzere güç aktarımına doğrudan dahil olmayan bir dizi düz ve destekleyici bileşenden oluşur.

1850’li yılların başlarında Ferdinand Adolf Lange ilk kez bireysel cep saatlerinde Alman gümüşünü kullandı. Bu tarihten önce bu cep saatlerinin çerçeveleri genellikle modifiye edilmiş pirinçten veya sertleştirilmiş çelikten yapılıyordu. O dönemde ağırlıklı olarak bakır, çinko ve nikelden oluşan bu alaşım yeni ortaya çıkmıştı ve Lange mekanizmalarının gerektirdiği özellikleri karşılayabiliyordu. Pirinç gibi Alman gümüşü de dekoratif kullanım için idealdir, ancak daha zorludur ve oksidasyona ve korozyona karşı daha iyi direnç gösterir. Bu nedenle Alman gümüşü, önceden altın kaplama yapılmadan kullanıma sunulabilir. Zamanla yüzeyinde sadece çok hafif bir oksit tabakası oluşacaktır. Ayrıca Alman gümüşü mükemmel aşınma direncine, tokluğa ve sertliğe sahiptir. Replikalar izle.

Saatçilik endüstrisi, özellik avantajlarının yanı sıra başka bir nedenden dolayı da Alman gümüşünü seçmiş olabilir: Amerika pazarına saat satmak. O zamanlar, başta altın olmak üzere değerli metallerin ithalatı yüksek gümrük tarifeleri nedeniyle kısıtlanıyordu, bu nedenle tüccarlar altın kaplama pirinçten yapılmış saat kasaları ve mekanizmaları yapmak için başka seçenekler bulmak zorundaydı. İlk Lange cep saatleri Amerika Birleşik Devletleri’ne satıldığında kasa içermiyordu, bu da yukarıdaki spekülasyonları doğruluyor. Ayrıca saatçilik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan altın kaplamalı pirinç kontrplak, insanların altın kaplamalı metali katı değerli metalden ayırt etmesi zor olduğundan çoğu zaman som altın malzemeyle karıştırılmaktadır. İşlerin böyle devam etmesi halinde saat ihracatı sektörü büyük risklerle karşı karşıya kalacak. O dönemde doğu Erzgebirge Dağları’ndaki gümüş madenlerinin tükenmesi nedeniyle gümüş arzı azalıyordu. Alman gümüşü, imalat sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak için ikame görevi gördü.

Alman gümüşünün gerçek kökenleri Çin’e kadar uzanabilir. 17. yüzyılın başlarında “Packfong”dan (bakır-çinko-nikel alaşımı) yapılan metal ürünler Çin’den Avrupa’ya girmeye başladı. Mal ithal etme süreci hantal ve masraflı olduğundan ve Avrupa’nın sofra takımı, çömlek ve gelişmiş mikro-mekanik parçalar yapımına yönelik artan talebi karşılamak için güçlü ve dayanıklı malzemeye acil ihtiyaç duyması nedeniyle, malların bileşimini “kırmak” acildir. çinko-nikel bakır – bu Teknolojik atılım nihayet 18. yüzyılda gerçekleşti.

1823 yılında Ticarette Çalışkanlığı Teşvik Derneği, yarışmacıları toksik bileşikler içermeyen alternatif bir malzeme icat etmeye çağıran bir yarışma başlattı. Leipzig’de eğitim gören ve doktora derecesi alan Sakson doğa bilimci ve doktor Ernst August Geitner (1783-1852), bu yarışmayı bir çırpıda kazandı. Batı Erzgebirge Dağları’nda tekstil boyaları üreten küçük bir fabrika açtı. Geithner, gümüşe çok benzeyen yeni bir alaşım süreci geliştirdi ve güzel parlaklığı ve rekabetçi fiyatıyla ünlendi. Bu alaşıma, özellikle sofra eşyası endüstrisinde sıklıkla “alpakka” adı verilir. Tarihsel kökenlerine dayanarak, bu malzeme artık İngilizce’de “Alman gümüşü” ve İspanyolca’da “plata alemana” (her ikisi de “Alman gümüşü” anlamına gelir) olarak biliniyor.

Alman gümüşünün üstün özellikleri, onu günümüzün uygulama senaryolarında daha da üstün kılmaktadır: Sağlamdır ve manuel taşlama, cilalama veya gravür gibi modifikasyon işlemlerine son derece uygundur; aynı zamanda daha önemli bir stabiliteye sahiptir ve saat hareket çerçeveleri yapmak için en iyi seçimdir. Minimum çalışma alanına sahip karmaşık hareketler için idealdir. Alman gümüşünün gümüşi beyaz görünümü, bileşimindeki çinko ve nikel elementlerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle nikel eklenmesi ona sıcak ve narin bir altın rengi verirken aynı zamanda korozyona dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu nedenle Alman gümüşünün orijinal performansını ve görünümünü korumak için altın kaplama gibi elektrokaplama işlemlerinden geçmesine gerek yoktur. Zamanla yüzeyinde benzersiz bir oksit tabakası oluşacak ve bu da onu daha zarif ve çekici hale getirecek.

1815 güç rezervi göstergeli saatin ikincil montaj işlemi. A. Lange & Söhne’nin 1990 yılında yeniden canlanmasından bu yana Alman gümüşü, A. Lange & Söhne’nin manüfaktür mekanizmalarının sağlam temelini oluşturuyor.

Mekanizmanın ilk montajı sırasında deneyimli saat ustalarının bile her bağımsız milin uç çarkını kalibre etmek için 3/4 kontrplağı birkaç kez arka arkaya takıp sökmesi gerekir. Saat ustaları, malzemede herhangi bir kusur kalmaması için operasyonlar sırasında parmaklık takarlar. Montaj sürecinin karmaşıklığı ve markanın katı standartları nedeniyle tüm Lange saatleri dikkatlice iki kez monte edilir.

Alman gümüşünden ve diğer malzemelerden yapılmış mekanizma parçalarının uyumlu kombinasyonu nefes kesici bir teknik gösteri yaratıyor. Mil, manivela veya zemberek gibi paslanmaz çelik parçalar, altın kaplama dişliler, masif 18K altın manşonlar, yakut yataklar ve mavi çelik vidalar birbirini tamamlıyor. Şeffaf safir kristal cam arka kısım sayesinde zengin malzemenin güzel renkleri ve zarif güzelliği bir bakışta görülebiliyor.

Lange’nin üretim direktörü Tino Bobe şunları söyledi: “Lange’nin yeniden canlanmasından bu yana, 70’ten fazla mekanizma geliştirdik ve ürettik ve saat fabrikasında üretilen tüm mekanizmalarda Alman gümüşü kullanılıyor. Bu malzeme üzerindeki ısrarımız Lange’nin ısrarını yansıtıyor. Benzersiz saat yapımı konsepti aynı zamanda bu anlayışı tamamen bünyesinde barındırıyor. marka ruhumuz: asla kısayolları seçmeyin, ancak mükemmelliği yakalama yolunu kararlı bir şekilde seçin. Aralıksız hareket kalitesi, estetik ve işlevsellik arayışını tatmin etmek için, mükemmelliğe ulaşmak için üstün beceriler kullanmaya kararlıyız. Alman gümüşü ve bundan çok daha fazlası.”

Alman gümüşü denge musluğunda düz damarlı dekorasyon, pah cilalama ve elle oyulmuş işçilik tamamen sergileniyor.